Wielu ludzi doświadcza codzienne fantazji seksualnych. Fantazje erotyczne są to wyobrażenia o treści erotycznej, które mogą występować w snach czy marzeniach. Wielu ludzi docenia swoją wyobraźnię, przeżywając wyimaginowane marzenia seksualne, część jednak z powodu takich myśli ma wyrzuty sumienia, czuje dyskomfort czy “kaca moralnego”, szczególnie, jeśli są to fantazje o niestandardowej treści. Skąd się biorą i co oznaczają erotyczne fantazje?

Fantazje erotyczne – czego dotyczą?

Fantazje seksualne można podzielić na fabularyzowane i niefabularyzowane. Te pierwsze to rozbudowane historie rozgrywające się w naszej głowie, przedstawiające bohaterów i relacje między nimi. Czy będzie to namiętny romans, czy mroczna opowieść o dominacji – zależy tylko od marzącego. Fantazje niefabularyzowane nie mają natomiast fabuły, a bardziej skupiają się na wyobrażanych sobie bodźcach zmysłowych – widoku osoby lub sytuacji, wrażeniach słuchowych, pocałunkach, dotykach. Dodatkowo fantazje erotyczne możemy podzielić na kilka kategorii ze względu na ich charakter:

  • Intymne – są to marzenia dotyczące bliskości, zmysłowości, obejmują np. namiętne pocałunki, przytulanie, masaż dla pary czy seks z własnym partnerem;
  • Bezosobowe – na przykład fantazje dotyczące uprawianie seksu z obcą osobą;
  • Sadomasochistyczne – dotyczące zachowań seksualnych związanych z dominacją i uległością, krępowaniem, podduszaniem, przemocą – BDSM;
  • Eksploracyjne – fantazje dotyczące nowych doświadczeń seksualnych i przekraczania określonych granic, dotyczące na przykład seksu grupowego czy niezgodnego z orientacją seksualną, uprawiania seksu w nietypowym miejscu, używania gadżetów erotycznych, uprawiać seks w innym pomieszczeniu. np. w miejscu publicznym lub na łonie przyrody.

Badania seksuologiczne udowadniają, że fantazje erotyczne bezosobowe częściej pojawiają się u mężczyzn, a sadomasochistyczne – u kobiet. Marzenia intymne i eksploracyjne pojawiają się u obu płci (Liberacka-Dwojak, 2019).

Fantazje seksualne w badaniach naukowych

W XX wieku przeprowadzono niemało badań dotyczących ludzkiej seksualności. Wiele z nich dotyczyło stricte występowania fantazji seksualnych o tym, o czym kobiety fantazjują i o tym, o czym mężczyzny fantazjują. Wnioski z niektórych z nich były następujące:

  • Badacze nie mają wątpliwości, że fantazjowanie erotyczne częściej występuje u mężczyzn – nawet u 84% populacji mężczyzn przy 31% populacji kobiet (Kinsey, 1953); później zbadano natomiast 15 tysięcy kobiet w wieku 16-34 lat i stwierdzono, że jedynie 2,5% nie doświadczało fantazji seksualnych (Wolfe, 1981), można więc wnioskować, że u kobiet fantazje seksualne występują równie często w młodszym wieku lub też że kobiety są bardziej skrępowane w opowiadaniu o tej sferze swojego życia.
  • Fantazje erotyczne mijają z wiekiem – szczyt marzeń seksualnych przypada na 18-22 rok życia, by później stopniowo maleć. U badanych po 60 roku życia jedynie 1% wykazuje skłonność do fantazji seksualnych.
  • U mężczyzn fantazje seksualne wywołują silniejsze podniecenie, mają również większy związek z reakcjami genitalnymi.
  • Fantazje erotyczne mężczyzn są bardziej realne, u kobiet – są to nierealne wyobrażenia.
  • Mężczyźni najczęściej marzą o obcych osobach, natomiast kobiety – o znanych i bliskich sobie ludziach, w tym o seksie z partnerem.
  • Jeśli chodzi o preferencje seksualne w wyobrażeniach, to w męskich fantazjach seksualnych jest więcej agresji, dominacji, perwersyjności czy seksu grupowego, natomiast kobiety marzą o znanych, kochanych osobach, w ich fantazjach częściej pojawiają się też motywy homoseksualne.

Skąd się biorą i po co występują fantazje erotyczne?

Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego ludzie przejawiają skłonności do fantazji seksualnych. Niektórzy badacze wiążą marzenia erotyczne z czynnikami fizjologicznymi, szukając przyczyn w ośrodkowym układzie nerwowym i gospodarce neuroprzekaźników. Inne hipotezy mówią o tym, że marzenia i fantazje seksualne powstają na skutek nieuświadomionych wewnętrznych konfliktów i niezgodności rzeczywistości z ukrytymi potrzebami, co ma swoje korzenie w początkach psychoanalizy i koncepcjach Freuda.

Znaczenie fantazji erotycznych może być różne, przykładowo mogą służyć jako:

  • Wyraz ukrytych potrzeb: potrzeby nowości czy wzbogacenia życia seksualnego;
  • Fantazja erotyczna to – uświadomienie sobie swoich ukrytych preferencji i życzeń wobec partnera;
  • Odtwarzanie wspomnień własnych doświadczeń seksualnych, sposób na ich zachowanie w umyśle;
  • Kompensacja własnych problemów w sferze seksualnej, wyraz lęków czy kompleksów, źródło poprawy samooceny – innymi słowy, wynagrodzenie własnych kompleksów;
  • Wyobrażeniowe zrealizowanie chęci przeżycia określonego doświadczenia, z określoną osobą, które to doświadczenia możemy uważać za nierealne do zrealizowania w realnym życiu.

Najprostsza odpowiedź na pytanie o znaczenie fantazji erotycznych jest prosta – pomagają nam stworzyć wyimaginowany świat, w którym wszystko jest możliwe. Możemy wymyślić sobie idealnego partnera czy partnerkę, pozbyć się wszelkich lęków i zahamowań, zrealizować swoje pragnienia czy odkryć nowe.

U nastolatków często treść fantazji może oswajać ich z myślą o pierwszym zbliżeniu i związaną z nim niepewnością. Fantazje pozwalają też rozładować napięcie seksualne czy zaspokoić potrzeby, których nie możemy zrealizować w rzeczywistości. Dzięki marzeniom seksualnym uciekamy od sztywnych norm, oczekiwań czy konserwatywnego wychowania.

Czy dużo fantazji seksualnych to coś złego?

Obecnie fantazje erotyczne uznaje się za naturalną część prawidłowej seksualności człowieka, długo jednak w społeczeństwie uznawane były za temat tabu. Jak już wspomniano, wielu ludzi doświadcza myśli o charakterze seksualnym o różnych treściach: np. seks grupowy, seks oralny, seks z tą osobą lub z inną osobą, z kobietą z dużym biustem, lub z małym biustem, z nieznajomym, itp.

Niektórzy z nich sami prowokują marzenia erotyczne, na przykład w trakcie masturbacji czy na skutek oglądania materiałów pornograficznych. U innych osób fantazje pojawiają się spontanicznie i nierzadko budzą ambiwalentne uczucia, a nawet wstręt czy niechęć i poczucie winy. Szczególnie może się tak dziać u osób wychowywanych w konserwatywnym środowisku, gdzie seksualność była tematem tabu, lub głęboko wierzących i uznających takie myśli za grzech. Marząc o osobach innych niż partner lub partnerka, możemy mieć też wyrzuty sumienia w stosunku do bliskiej nam osoby.

Należy pamiętać o tym, że mimo, że fantazje erotyczne wywołują reakcje fizyczne (pobudzenie autonomicznego układu nerwowego, erekcja, zwiększone poziomy określonych hormonów), to są jedynie myślami. Marzenie mężczyzny o sadomasochistycznym stosunku z obcą kobietą nie oznacza zdrady żony, a fantazja kobiety o seksie z przyjaciółką nie mówi o jej homoseksualnej orientacji, a jedynie o tym, że uważa przyjaciółkę za bliską uczuciowo osobę. Ale warto mieć na uwadze, że nauka nam mówi o tym, że czasem myśli stają się „niewystarczające” i później dana osoba szuka realizacji danych fantazji.

Kiedy fantazje erotyczne mogą być szkodliwe?

Jeśli marzenia mają charakter natarczywy, są to nieopanowane, obsesyjne myśli uniemożliwiające normalne funkcjonowanie czy wywołujące niepokój, np. bardzo rzadkie parafilie, złość lub agresję, mogą być problematyczne. Takie zjawisko może być symptomem głębokich nieuświadomionych konfliktów i niezaspokojonych potrzeb. Czasami zdarza się też, szczególnie u osób przed rozpoczęciem życia seksualnego, że długotrwałe, określone fantazje seksualne towarzyszące masturbacji mogą powodować późniejsze problemy z rzeczywistym współżyciem. W obu przypadkach warto skonsultować się ze specjalistą, psychologiem lub seksuologiem, by wspólnie dotrzeć do źródła problemu i popracować nad rozwiązaniem.

Problemem mogą też być fantazje erotyczne obejmujące zachowania uznawane za sprzeczne z prawem, szkodliwe i krzywdzące innych, taknajpopularniejszych fantazji erotycznych. Dowiedz się, co kręci ludzi w sypialni i jakie pragnienia seksualne najczęściej pojawiają się w ich wyobraźni. Odkryj fascynujący świat erotycznych fantazji i zacznij eksplorować swoją własną seksualność już teraz.ie jak gwałt czy pedofilia, jeśli osoba ich doznająca czuje wewnętrzny przymus, by wprowadzić je w życie. Także zmuszanie partnera czy partnerki do aktywności seksualnych, o których marzymy, jeśli nie mają na nie ochoty, może być problematyczne i warto poddać się leczeniu póki te treści są tylko w myślach.

Same myślenie wraz z chęcią leczenia nie jest karalne! Ale takie natrętne myśli mogą doprowadzić do realizacji fantazji. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie danych myśli z seksuologiem oraz prawidłowe rozdzielenie sfery fantazji seksualnych od rzeczywistości i świadomość, że niektóre marzenia pozostać muszą w sferze fantazji.

Znaczenie fantazji erotycznych w związku i życiu jednostki

Erotyczne myśli mogą działać jako mechanizm służący do uwolnienia się od lęków czy ograniczeń w sferze seksualnej. Mogą też zwiększyć tolerancję jednostki na określone zachowania seksualne. Oprócz tego erotyczne fantazje mogą uświadomić nam nasze ukryte potrzeby, podsunąć pomysły do zrealizowania w życie intymne w sypialni, ale mogą też być na przykład bodźcem twórczym i znaleźć upust w sztuce.

W związku marzenia seksualne mogą działać jak afrodyzjaki na życie seksualne pary.

Wywołują one bowiem reakcje fizjologiczne i psychologiczne już w trakcie powstawania wyobrażeń. Jeśli zdecydujemy się ujawnić partnerowi lub partnerce nasze myśli erotyczne i wspólnie zdecydujemy się na ich zrealizowanie, akt seksualny może być dużo bardziej stymulujący niż zazwyczaj.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że partnerowi czy partnerce nie zawsze musi się spodobać nasza fantazja. Zależnie od charakteru osoby i jej tolerancji na nowe pomysły w sferze seksualnej, bliska nam osoba może nawet zareagować negatywnie czy z wyrzutem.

Ważne jest podkreślenie, że fantazje erotyczne nie muszą zostać spełnione, a już na pewno nie jest to zadaniem naszego partnera czy partnerki. To my sami decydujemy, czy chcemy mówić o naszych fantazjach erotycznych i czy chcemy wprowadzić je w życie. Często nie odczuwamy nawet takiej potrzeby, ale jeśli zdecydujemy, że chcemy spróbować – możemy zaproponować nowe aktywności seksualne partnerowi czy partnerce, jednak nie możemy niczego wymagać.

Dalsze poruszanie tematu realizacji określonej fantazji mimo braku zainteresowania drugiej strony oraz wszelkie naciski mogą doprowadzić do nieporozumień, a nawet rozpadu związku.

Masaż jako fantazja erotyczna

Jedną z często spotykanych fantazji erotycznych jest uczestniczenie w masażu erotycznym w parze. Wielu mężczyzn marzy o tym, aby zobaczyć swoją partnerkę masowaną przez innego mężczyznę. Niestety, nie zawsze kobieta jest na to gotowa. Dlatego coraz częściej decydują się na masaż tantryczny, który oferuje podobne doznania, ale bez elementów erotycznych. To świetny sposób, aby podarować swojej partnerce coś wyjątkowego, ale jednocześnie szanować jej granice i uczucia.